Co je to generační obměna ve firmě?

Team Spirit, Cohesion, Together, Generations, Family

Rodinné podniky tvoria základ ekonomiky a je radosť v takomto podniku pracovať. Generácia nadšených a lojálnych ľudí vo vedení, ktorí zdieľajú podobnú víziu a spájajú sily pre lepšiu budúcnosť firmy. Keď je teda čas predstaviť firmu ďalšiu generáciu v rodine, čo všetko tento proces obnáša? Ak prechádzate odovzdaním spoločnosti ďalšiu generáciu prvýkrát, máme pre Vás pár základných bodov v tomto procese.

 

Dôkladná komunikácia s rodinnými príslušníkmi

Pred akýmkoľvek právnym rozhodnutím je potrebné sa dohodnúť s rodinou, aké predstavy na oboch stranách panujú a akých kompromisov sme ochotní dosiahnuť. Tomuto hovoru by malo predchádzať Vaša samostatné zamyslenie nad tým, prečo firmu predávate a čo od tohto odovzdania očakávate.

Pokiaľ dochádza v rodinne k nejakému konfliktu, alebo prechádzate ťažkým obdobím, je vhodné odsunúť myšlienky na business na neurčito a sústrediť sa na posilnenie rodinných pút.

 

Rodinný holding

Po vymedzení očakávania a dosiahnutie vhodnej dohody je potrebné založiť korporátnej štruktúru. Táto štruktúra môže mať formu obchodnej spoločnosti, fondov, nadácie a iné. Každý variant má svoje výhody a záleží na Vašich preferenciách, ku ktorej sa prikloníte.

 

Akcionárska dohoda

Táto dohoda má definovať presné právomoci rodinných príslušníkov a oboznámiť ich s dôsledkami, ktoré budú nasledovať v prípade nedodržania tejto dohody. Generačné obmena by nemala znamenať negatívne zmeny firmy, naopak je potrebné ochrániť majetok firmy a podporiť jeho navýšenie.

 

Rodinná ústava

Ako má akcionárska dohoda za úlohu vymedziť práva a povinnosti v rámci spoločnosti, má rodinná ústava vymedziť to isté v rámci rodiny. Má vymedziť spôsoby riešenia konfliktov, určiť rodinné hodnoty, a sankcie, ktoré by ste mali byť schopní vymáhať v prípade porušenia ústavy. Je potrebné proces tvorenia tejto ústavy neunáhliť a zaistiť maximálnu možnú spokojnosť všetkých strán.


Kontakt

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4